Zmiany ws. użycia broni przez żołnierzy. Tomczyk wyciął jedną przesłankę
W poniedziałek na stronach rządowych opublikowany został projekt ustawy mającej ułatwić polskim żołnierzom i funkcjonariuszom obronę granicy przed imigrantami nasyłanymi od strony Białorusi. Projekt został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a następnie miał być tematem środowego posiedzenia rządu.
Tomczyk wykreśla jedną przesłankę
Zasadnicze zmiany dotyczą zasad użycia broni przez żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy SG i policji. Otóż planowane jest wprowadzenie do Kodeksu karnego kontratypu, czyli wyłączenia odpowiedzialności za przestępstwo popełnione w szczególnych warunkach. Kontratyp miał początkowo obejmować cztery typy sytuacji.
Wiadomo jednak, że wiceszef MON Cezary Tomczyk zdecydował o wykreśleniu jednej z przesłanek. Zakładała ona konieczność "odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na nienaruszalność granicy państwowej przez osobę, która wymusza przekroczenie granicy państwowej przy użyciu pojazdu, broni palnej lub innego niebezpiecznego przedmiotu".
– Z tego projektu został wykreślony po dłuższej dyskusji, (...), punkt pierwszy w art. 25 mówiący o tym, że nie będzie traktowane jako przestępstwo użycie broni przy siłowym przekroczeniu granic m.in. pojazdami – przekazał wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.
Jak dodał, politycy Lewicy zasiadający w rządzie planują wnieść poprawki doprecyzowujące, w jakich przypadkach będzie można użyć broni.
Pozostałe przesłanki
W projekcie zachowano trzy pozostałe przesłanki. Jedna z nich dotyczy kwestii działania w obronie własnej – w konieczności "odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza, funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej lub innej osoby, podejmowanego w przypadku bezpośredniego i bezprawnego zamachu na nienaruszalność granicy państwowej".
Następna sytuacja to konieczność "przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza, funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej lub innej osoby, w przypadku bezpośredniego i bezprawnego zamachu na nienaruszalność granicy państwowej".
Ostatnia kategoria obejmuje sytuacje "konieczności przeciwstawienia się osobie niepodporządkowującej się wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni, materiału wybuchowego lub innego niebezpiecznego przedmiotu, którego użycie może zagrozić życiu, zdrowiu lub wolności tego żołnierza" lub funkcjonariusza.